KI-generert
KI-generert

Partiet Sentrum og flyktinger

Kvoteflykninger og statsbudsjettet

I en verden stadig mer preget av krig, utrygghet og klimaendringer, tvinges mennesker på flukt for å oppsøke trygghet for seg selv og sine nærmeste. I en slik situasjon er det uholdbart at regjeringen kutter i antall kvoteflyktninger i statsbudsjettet. Det også svært skuffende at norske kommuner innfører bosettingsstans for flyktninger. Partiet Sentrum mener det er uansvarlig å føre en politikk der man aksepterer eller støtter militær eskalering internasjonalt, samtidig som man vil lukke døren for menneskene som rammes. Norge er et land med god plass, god økonomi, og behov for arbeidskraft. Vi kan ikke ta imot alle som trenger hjelp, men vi må gjøre vår del. Det gjør oss også til et rikere samfunn.

KI-generert
KI-generert

Bosetting i kommunene

Kommuneøkonomien er mange steder svært presset, det påligger staten et stort ansvar for å øke tildelingene slik at ikke velferdstilbudet mange steder klapper sammen. I en anstrengt situasjon, må kommunene prioritere de som har størst behov for hjelp. Partiet Sentrum mener flyktninger som er innvilget opphold i Norge, ofte er blant de som trenger det mest. Vi vil at kommunene skal prioritere å ta dem imot, selv i en krevende tid.

Ki-generert
KI-generert

Flyktningemottak i distriktene

I Norge ligger mange flyktningemottak langt fra annen bosetting. Det kan skade integreringen, det er vanskelig for flyktninger å bli kjent i et nærmiljø der det bor få andre mennesker. Vi vil oppfordre kommuner med flyktningemottak til å ta grep for at flyktningene skal ha muligheten til å integreres i nærmiljøet. Kople dem på frivilligheten, gi støtte til deltakelse i aktiviteter som idrettslag, korps og speider, hjelp til med språkundervisningen. La dem få benytte seg av fastlegeordningen. Dette vil gjøre veien til integrering mye kortere for de som får opphold i Norge på et senere tidspunkt.

KI-generert
KI-generert

UDIs prioriteringer

Det er lang saksbehandlingstid på asylsaker. Samtidig vet vi at UDI bruker mye kapasitet på å gjenåpne gamle saker, med mer eller mindre velbegrunnet mistanke om at informasjon gitt ved ankomst kan ha vært uriktig. Dette skaper uro blant mennesker som har bodd i Norge lang tid, og forsinker også saksbehandlingen for de som lever et liv på vent i norske asylmottak. Partiet Sentrum mener UDI må prioritere de nye sakene, og nedprioritere gjenåpning av gamle saker. Der gamle saker gjenopptas, mener vi bevisbyrden bør ligge hos UDI, slik at det ikke blir asylantene selv som må samle dokumentasjon på at eventuelle mistanker ikke stemmer. Vi mener slike saker skal ha en foreldelsesfrist, slik at saker eldre enn fem år ikke gjenopptas.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Del denne :